10 lehetséges ok, amiért nem működnek a párkapcsolatok manapság

ápr. 24., 2016

10 lehetséges ok, amiért nem működnek a párkapcsolatok manapság

Sokat foglalkoztunk már e hasábokon a kapcsolatokkal, házassággal, érzelmekkel. Ági remekül összefoglalta Esther Perel belga párkapcsolati pszichológus előadása nyomán, hogy miért is CSALJÁK meg egymást a harmonikus házasságban élő párok is. Az emberi kapcsolatok, a férfi-nő viszony azonban az elemzések, írások kimeríthetetlen és mélységes mély kútja. Hiába élünk valakivel ezer éve, teljesen soha nem ismerjük meg. Ahogyan magunkat sem. Az együttélésben soha nem jelenthető ki, hogy ha eljutunk egy bizonyos magaslatra vagy mélységbe, akkor készen vagyunk, onnantól már csak búgó gerlicékként élünk, míg a halál (vagy a válóperes bíró) el nem választ. A mensxp.com oldal összegyűjtött 10 okot, amelyek miatt a mai párkapcsolatok meglehetősen törékenyek. Persze a felsoroltak nem húzhatóak rá mindenkire, de a tendenciák, a válások, a működésképtelen kapcsolatok nagy száma azt mutatja, hogy ezekhez hasonló okok is hozzájárulnak az együttélési kudarcokhoz.

1. A felek nem állnak készen!

Nem állnak készen arra, hogy kompromisszumokat kössenek, feltétel nélkül szeressenek, s az egójukat kicsit hátrébb tolják a zökkenőmentes együttműködés érdekében. Nem hajlandóak invesztálni a kapcsolatba, dolgozni a házasságért. Ugyanolyan „megúszósok” az együttélés terén, mint a munkahelyükön sokszor. Minden egyes megugorható akadályt levernek, s ezt kudarcként felfogva inkább kimenekülnek a kapcsolatból a konfliktusok elől.

2. Nem szerelemre vágynak valójában!

Bár nem vallják be maguknak sem, sokan nem valódi szerelemre, csupán izgalomra és változatosságra vágynak. A valódi szerelem nem folyamatos rózsaszín ködbe burkoltságot jelent, hanem a tudatot, hogy minden nehézség ellenére a társunkat tartjuk a másik felünknek. Manapság sokan csak arra vágynak, hogy folyamatosan mozgásban legyenek: mozi, buli, pörgés, hangos nyüzsgés, de nem tudnak együtt hallgatni és „csak úgy” együtt lenni. Csak időt töltenek együtt, nem közös emlékeket gyűjtenek. Azt hiszik, hogy az együttélésnek mindig a pezsgésről kell szólnia, mert ha nem történik mindig valami nagyszabású, akkor az a kapcsolat, vagy a másik ember unalmas. A hasonlóság, harmónia nem kell, mert elkábítja őket a folyamatos izgalom ígérete, ami a médiából és a közösségi oldalakról ömlik 24 órában.

3. Beszippantanak a hétköznapi csip-csup badarságok!

Sokan annyira elmerülnek a hétköznapi taposómalomban, annyira komolyan vesznek jelentéktelen eseményeket, sérelmeket, történéseket, hogy nem marad hely az érzelmeknek. Nincs idejük szerelmesnek lenni, nincs idő egy működőképes kapcsolat kiépítésére vagy a már meglévő ápolására. Hajkurásszák az anyagi javakat, álmaik a szerzéshez kapcsolódnak. A házasságuk pedig ugyanolyan kényelmi cikk, mint egy puha bőrcipő, ami hamar elkopik.

4. Azonnali siker kell!

Az emberek tekintélyes része instant elismerést, gyors megtérülést remél mindentől az életben. Minden cselekedetüket kiposztolják, amire azonnali válaszreakció érkezik. Két nap alatt akarnak előmenetelt a munkahelyükön, egy hét alatt szeretnének tíz kilót leadni. Semmihez nincs türelmük, miért lenne akkor egy kapcsolat kiérleléséhez? Nincs idejük megélni az életüket. Ez van

5. Túl „szociálisak” az emberek!

Egyesek szívesebben töltenek el száz emberrel egy órát, mint eggyel egy napot. Úgy gondolják, mindig van választásuk, s ha nem nyüzsögnek állandóan „közösségben”, bizony lemaradnak valami nagyon fontosról. Az első konfliktus adódásakor kilépnek a kapcsolatukból, mert úgy gondolják, ezren állnak sorba, bőven válogathatnak. Nem a legtöbbet akarják kihozni a párjukból, hanem azt képzelik, van olyan ember, aki a nekik kellő legtöbb. S ha valamiben nem értenek egyet, már keresgélnek is tovább a „húspiacon”. Sokakkal próbálkoznak, de senkinek sem adnak valódi esélyt.

Nincs idő, nincs szándék, nincs türelem...

6. A technika megöli a kapcsolatokat!

A kütyük annyira behálózták az életünket, hogy már nem tudunk élni telefon, laptop, Facebook, Snapchat, Twitter, videós applikációk nélkül. Ezek nélkül nem tudunk létezni, s ezek miatt nem is igényeljük a hús-vér beszélgetéseket, találkozásokat. Ez némileg ellentmond az előző pontnak, de csak némileg. Mert a „közösségi létünk” is, ha kimozdulunk, borzasztó felületes, és kütyükkel terhelt.

7. Folyamatos mozgásban, mert megérdemlik!

A mai 20-30-40-esek már ún. vándorok. Sehol nem maradnak szívesen hosszú ideig. Sem munkahelyen, sem lakóhelyen, sem kapcsolatban. Sokan nem csak a hosszú távú hivatásbeli elköteleződéstől félnek, hanem egyetlen ember mellett is félnek lekötni magukat. Ijesztő a felelősség, az egyhangúság, a tömegbe simulás. Úgy gondolják, ők különlegesebbek, mint mások, ezért mindenből a prémium jár nekik.

8. Szexuális szabadság túltolva!

A mai 20-30-40-esek már a szexuális szabadság/szabadosság hívei. Simán beleugranak egyéjszakás kalandokba, azt valljuk, működhet a szex szerelem nélkül is. A szex könnyen jön, a hűség már sokkal nehezebben. A „szex első látásra” az új jelszó sokaknál. Nyitott házasságok, alkalmi partnerek, kötöttségek nélküli együttjárás jellemzi a mai középkorosztályt. Mindenki előtt nyitva áll az ajtó, semmi meghittség, semmi exkluzivitás.

9. Csak az önző logika!

Sokan úgy gondolkodnak, hogy csak a racionalitás és a logika működtetheti a mindennapokat, így a szerelmi életet is. Már nem tesznek túl nagy erőfeszítéseket egy nőért/férfiért. A férfiak nem „isszák ki az óceánt”, nem „párbajoznak” szívük hölgyéért, nem várják virágcsokorral a kiszemeltet, a nők sem várják el az udvarlást, nem is kényszerítik küzdelemre az értük epedőket. A távkapcsolatok nem működnek, mert a kényelmi szempontok, a saját jólét és jóllét felülír mindenféle áldozatot. Legyen szó barátságról vagy szerelemről.

10. Félelem

A mai ember fél mindentől. Fél a szerelemtől, fél az elköteleződéstől, fél a csalódástól, a sérüléstől, a szívfájdalmaktól. Így inkább előre menekül. Bele sem vág egy kapcsolatba, nehogy valódi érzelmeket kelljen megélnie. Akár jókat, akár negatívokat. A maguk köré épített falak mögül pislognak kifelé, vágyva és keresve a szerelmet, de ha mégis elkezdené valaki lebontani a falakat, hanyatt-homlok menekülnek. Senki sem akar sebezhetőnek látszani. Túlságosan óvatosak, hogy lecsupaszítsák a lelküket.

(Inspiráció: mensxp.com)

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások