7 tipp, ahogy segíthetsz szorongó gyermekednek

máj. 24., 2017

7 tipp, ahogy segíthetsz szorongó gyermekednek

Nagyon szorongó kisgyerek voltam. Emlékeim szerint, az első két osztályt leszámítva, nem volt gondom az iskolába járással. De nem voltam központi figura, az pedig teljesen kikészített, ha egy éjszakát is távol kellett töltenem a szülői háztól. Betegesen aggódtam anyukámért, úgy ragaszkodtam hozzá, mint egy kismajom. Még kamaszkoromban is hívogattam éjszaka, ha elmentem bulizni. Ilyen szorongás gyerekként kezelhetetlen, legtöbben valamilyen „pótcselekvéssel” vezetik le feszültségüket, például rágják a körmüket. Egy felnőtt segíthet enyhíteni az aggodalmat, túlzott félelmet.

A legjobb, ha elfogadással, megértéssel viszonyulunk hozzá. Ha lehet, kerüljük a „ne aggódj”, „jól leszel” kifejezéseket, mert az tovább ronthatja a helyzetet. A Lemone Live Adventures egy pszichológus segítségével összegyűjtött néhány mondatot, amit ilyenkor egy szülő mondhat a gyermekének:

1. Itt vagyok, biztonságban vagy!

A szorongás hatására a gyerekek sokszor fenyegetőbbnek láthatják a helyzetet, mint amilyen valójában. Ezek a szavak segíthetnek megnyugtatni, amikor úgy érzi, kiesett a kontroll a kezéből.

2. Mesélj róla!

Ha hagyjuk, hogy félbeszakítás nélkül elmesélje, mi bántja, sokat segíthet a szorongásán, azáltal, hogy „kívülre teszi”, megkönnyebbülhet.

3. Mennyire aggódsz?

Ezzel segíthetünk a kicsinek felmérni, hogy milyen nagy a baj, mennyire reálisak a félelmei.

4. Le tudod rajzolni?

Sok kisgyermek nem tudja megfogalmazni, elmondani, hogy mi bántja. Ösztönözzük őket arra, hogy fessenek és rajzoljanak, majd meséljenek arról, hogy mit láthatunk a képen.

5. Mit tudsz róla?

Sok gyermeknek segít, ha többet tud meg félelméről. Esetleg együtt is kutakodhatunk velük könyvekben vagy az interneten, hogy megtudjuk, ki hogyan küzdött meg hasonló veszéllyel (tornádó, háború, sötétségtől, csendtől való rettegés stb.).

6. Megnyugtató tevékenységek!

Figyeljük meg, hogy mivel szeret foglalkozni a gyermek, amikor nyugodt, majd írjunk erről egy listát. Amikor ismét elkezd szorongani, kérjük, válasszon valamit az összegyűjtött tevékenységek közül.

7. Mit tehetek érted?

Ahelyett, hogy feltételeznénk, hogy a gyermeknek mire lehet szüksége, inkább kérdezzük meg tőle. Így adekvát segítséget tudunk nyújtani.

A szorongás nagyon más képet ölt minden gyermeknél, nem mindegyiküknél válik be ugyanaz a módszer, ezért érdemes többet is kipróbálni, megkeresni azt, ami tényleg segít.

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Hozzászólások