Boldoggá tesz a munkád? Ha nem, miért nem?

aug. 20., 2016

Boldoggá tesz a munkád? Ha nem, miért nem?

Nagyon sok emberen látom, hogy szinte fizikai fájdalmat éreznek, ha be kell menniük a munkahelyükre. Utálják a feladataikat, utálják a főnököt, utálják az ügyfeleket. Pedig nem kellene így lennie. Mosolyogva is lehet dolgozni, ráadásul sokkal jobb is úgy!

Persze, ha nem szorulnánk rá arra a pénzre, amit ott keresünk, nem biztos, hogy ott szeretnénk tölteni az időt, de ha már így alakult, akkor találjuk meg ebben a helyzetben is a lehető legtöbb jót! Közgazdasági értelemben ugyanis nem az elvégzett munka után kapjuk a fizetésünket, hanem azért, mert lemondunk a szabadidőnkről. Ha pedig így kell lennie, akkor ezt ne fanyalogva, undorral tegyük! Jó, ha meg tudjuk határozni, mi motivál bennünket igazán, így van esély arra, hogy ennek megfelelően válasszunk munkahelyet.

Született egy cikkünk ITT az emberi kapcsolatokban a szeretet kifejezéseként megnyilvánuló szeretetnyelvekről. A jó hír az, hogy ezt lehet a munkakapcsolatokra, munkahelyi viszonyokra is alkalmazni. Hogyan?

1. Minőségi idő

Az az ember, aki leginkább akkor érzi, hogy szeretik, ha vele elegendő és csak rá szánt időt töltenek, munkahelyi körülmények közé lefordítva ezt, akkor érzi jól magát, ha számára például biztosít a vezetője naponta néhány percet, amikor higgadt körülmények között megbeszélhetik a napi teendőket, vagy ahol a céges csapatépítő programok gyakori és élménygazdag elfoglaltságot jelentenek. Az ilyen ember számára kínszenvedés, ha ezt nem kapja meg.

2. Szívességek

Aki a párkapcsolatokban a szívességek nyelvén beszél, az jól fogja magát érezni olyan munkahelyi környezetben, ahol ezt megadhatja másnak és fogadhatja is. Besegíteni egy határidős munkába vagy segíteni az új kolléga betanításában? Az ilyen emberek örömmel fognak részt venni ilyesmiben. De ha sosem nyílik alkalom erre, nem fogják szeretni a munkájukat.

3. Ajándékok

Ha a hétköznapokban az ajándékokkal tudjuk leginkább kifejezni a szeretetet, számunkra a legszebb vallomás egy apró csecsebecse, akkor a munkahelyünkön is motivációt fog jelenteni, ha olykor kapunk valami ajándékot. Prémium vagy céges bögre, nagyjából mindegy; a lényeg, hogy kapjunk valamit. Ha soha nincs semmi plusz, akkor az erre vágyó ember boldogtalanul fog bejárni dolgozni.

Mosolyogva sokkal könnyebb

4. Elismerő szavak

Azt gondolná az ember, hogy az elismerő szavakra vágyó kollégát a legkönnyebb motiválni, ami bizonyos szempontból így is van. Más kérdés, hogy manapság az emberek ezzel fukarkodnak leginkább, munkahelyi és magánéleti szinten egyaránt. Pedig ha észrevesszük, hogy a másik embernek jólesik a dicséret és meg is adjuk neki, az óriási motivációt jelenthet. Ha viszont sosem kap egy jó szót sem, könnyen kiég.

5. Testi érintés

Ha valaki ezen a nyelven “működik”, akkor sem kell a munkahelyi körülményei között bohócot csinálnia magából és ölelgetni a vezérigazgatót. Egy kézfogás sokszor megfelelően ki tudja elégíteni az ilyen irányú igényeket. Ebben előnyt élveznek a férfiak, akiktől egyébként nagyon irigylem ezt a rituálét, de egy nő is foghat kezet naponta akár többször, ügyfelekkel vagy partnerekkel.

Fontos tehát az, hogy találjuk meg, mi a motiváció, ami hajt, és próbáljuk meg munkahelyi körülmények között is tölteni a szeretet-tankunkat. Úgy gondolom, bizonyos körülmények között még az is beleférhet, hogy a vezetőség felé jelezzük az igényeinket. Ami azonban a legfontosabb: folyamatosan tanulni, fejlődni, okosodni. Nem feltétlenül iskolarendszerben, lehet ezt autodidakta módon, akár a céges belső anyagok figyelmes elolvasásával. Így jobb helyzetbe, jobb pozícióba kerülhetünk, ami biztosan boldogabb állapotot eredményez.

Azért megéri kipróbálni azt is, hogy mosolyogva, kedvesen, szorgalmasan dolgozunk. Legyen az bármiféle munka, próbáljuk vidáman végezni. Lehet, hogy meglepő lesz az eredmény: pár héten belül biztosan jobban fogjuk érezni magunkat!

Zigó JuditZigó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások