Ha ránk hallgatsz, biztosan nem égeted le magad sehol!

máj. 26., 2016

Ha ránk hallgatsz, biztosan nem égeted le magad sehol!

A bőrünk védelmének a fontossága az első napsugarak megjelenésétől fontos. Minél fehérebb a bőrünk, annál jobban kell óvni. A szakemberek véleménye megoszlik a sötét bőrű emberek napvédelmét illetően. A náluk nagyobb mértékben fellelhető melanin egy természetes fényvédő anyag, így náluk ritkábban jelennek meg a rosszindulatú bőrdaganatok, de a kiszáradás és ráncosodás is ugyanolyan eséllyel áll fenn, mint fehérebb bőrű embertársaiknál, így náluk sem árt az óvatosság.  Régebben a bőr védelme kimerült abban, hogy bekentük némi babaolajjal vagy kókuszolajjal, vagy épp cinkoxid-kenőccsel. Ma már sokféle termék kapható, többféle minőségben és árban.

A legfontosabb szempont a fényvédő krémek választásánál a fényvédő faktor, idegen rövidítéssel az SPF. A flakonon feltüntetett szám arra utal, hogy mennyivel hosszabb idő alatt égnénk le a krémet használva, mint anélkül. Például, ha az SPF 8-as a flakonon, a krém használata nélkül 10 perc alatt pirulna le a bőrünk, krémmel 80 percre tudjuk kitolni.

A terméksorozatok SPF-értéke rendszerint 4-től 30-ig terjed, vannak ennél magasabbak is. Minél magasabb az SPF, annál nagyobb védelmet nyújt.

Sok bőrgyógyász javasolja, hogy minimum 15-ös fényvédő krémet használjunk, de legalább az arcunkat és a nyakunkat kenjük be mindennap.

Számos arckrém és testápoló tartalmaz már fényvédő adalékot, ezért nem szükséges kétféle szert használni.

A sok allergiás reakció miatt nem érdemes 30-nál magasabb faktorszámú készítményt használni, hacsak nem orvosi előírásra történik.

Védekezés:

  • Válasszunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, ha kell, kérjünk segítséget gyógyszerésztől vagy orvostól.
  • Sok készítmény csupán az UVB-sugarak ellen véd. Kedvezőbb hatásúak a széles spektrumú napozókrémek, melyek az UVA ellen is védelmet nyújtanak. Ezeknek az információknak szerepelniük kell a csomagoláson.
  • A napozás első napjaiban használjunk magasabb fényvédő faktorú krémet, aztán válthatunk gyengébbre, ha a bőrünk megszokta a napot.
  • Alkalmazzuk rendszeresen a krémet, kétóránként biztosan, ha fürdünk, akkor gyakrabban.
  • A gyermekeknél mindig magas SPF tartalmú krémet használjunk.
  • A nagyobb adag krém nem nyújt nagyobb védelmet. Hiába kenjük be duplán a testünket SPF 15-sel, nem lesz belőle 30-as.
  • A krémek használata mellett se töltsük az egész napot a napon.
  • Ha allergiát tapasztalunk, forduljunk orvoshoz.

 

 

 

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások