Hátborzongató bűnözési forma hódít a csalók körében: telefonos öregezés! (Felidéző)

máj. 16., 2017

Hátborzongató bűnözési forma hódít a csalók körében: telefonos öregezés! (Felidéző)

Előre kitervelt, pontosan megrendezett forgatókönyv szerint telefonáló bűnözők világában élünk, akik némi pénzösszegért cserébe azt ígérik, hogy gyorsan megteremtik az életmentő műtéthez szükséges körülményeket. Hogy kiket hívnak? Természetesen azokat, akik közel állnak hozzánk, és szeretnek bennünket.

Hétfő este tizenegy óra volt, amikor nyugdíjas szüleimnél csörgött a telefon. Mivel édesanyámat minden este fel szoktam hívni, azt hitte, hogy megint velem beszélhet. De nem. Egy komoly férfihang nevén szólította, majd azt mondta, hogy a lánya – azaz én – közúti autóbalesetet okozott, amelyben súlyosan megsérült, ám lejárt a biztosítása. Életveszélyes állapota miatt a mentők ellátják, de a kezelés után a tököli börtönkórházba fogják szállítani. A férfi ezek után közölte, hogy kapcsolja a rendőrség illetékesét, aki további részletekről tájékoztatja édesanyámat. Ekkor egy nő vette át a telefont, személyes adataimat kezdte sorolni, valamint azt is mondta, hogy mobiltelefonon ne próbáljanak meg hívni, mivel azt a rendőrség magához vette.

Anyukámban a vér is megfagyott rémületében, de annyi lélekjelenléte maradt, hogy mobiljáról mégis felhívott engem. Ez a telefonhívás vetett véget a beszélgetésnek, mert én, a bűnözők által nem várt módon, felvettem a telefonomat és anyukám ijedt kérdésére megnyugtató választ tudtam adni, miszerint otthon vagyok, nincs semmi bajom, nem okoztam közúti balesetet sem. Szüleim a hívást követően rendőrségi feljelentést tettek, a hatóságok pedig azonnal megkezdték az ügy kivizsgálását. A rendőrség azonban felhívta figyelmünket arra, ezek a hívások általában úgy folytatódnak, hogy komoly pénzösszeget próbálnak meg kicsalni a teljesen pánikba esett hozzátartozóktól. Erre a mi esetünkben nem került sor, mivel szüleim a telefonálók utasításával ellentétesen nyomban megpróbáltak engem felhívni és sikerrel jártak.

Mondanom sem kell, napokig tartott, míg anyukám a félig-meddig sokkos állapotból jobban lett. Mindez a veronai baleset után történt, amikor mindenre rányomta a bélyegét a rettenetes tragédia gyászos hangulata. A telefonos bűnözőknek azonban semmi sem szent, minden aljas hazugságra képesek a pénzszerzés érdekében. A rendőrség elmondása szerint sok esetben sikerrel járnak, mert vannak olyan idős emberek, akik ijedtükben utolsó fillérjeiket is odaadják a rendőrség vagy a mentő nevében kiérkező bűnözőnek. Szóval ez a „telefonos öregezés”, ami a huszonegyedik században, sajnálatos módon sokszor működik. Legyünk elővigyázatosak, tájékoztassuk erről a bűnözési formáról idős hozzátartozóinkat!

( Az írás 2017. január 31-én jelent meg.)

Szaplonczay DóraSzaplonczay Dóra

Hozzászólások