Idegeit nyugtatja a gyümölcs!

aug. 9., 2016

Idegeit nyugtatja a gyümölcs!

A két világháború közötti időszakban nagyszabású kampány hirdette a pályaudvari várókban, az utcai hirdetőoszlopokon, a különböző rendelőintézetekben a magyar állampolgárok számára, hogy nyár van, itt a gyümölcsszezon, tessék sok-sok gyümölcsöt enni. Azt gondolom, ma sem lenne ördögtől való, ha a népegészségügy végezné a saját feladatát és emlékeztetné az embereket arra, hogy a gyümölcs nélkül egészségtelenebb az étrendünk.

Körülbelül nyolcvan évvel ezelőtt (!) kezdődött egy évtizedeken át tartó, a magyar kormányok által folyamatosan finanszírozott kampány, amelynek részei, kampányeszközei voltak a kor legjobb grafikusai által tervezett dizájnos plakátok, képeslapok, amelyek korukat meghaladó módon hirdették a gyümölcs jótékony hatásait.

A nyár gyermekkoromban a vidéket, a természet közelségét jelentette. A nagyszülőknél töltött nyarak meg a folyamatos gyümölcsevést. Lehet, hogy csak nálunk volt így, de nyaranta nem nagyon rágcsáltunk csokit, helyette gyümölcsöt majszoltunk: epret, málnát, ribizlit, egrest, szedret, barackot, szilvát, rengeteg dinnyét, illetve augusztus közepétől a finom szőlőt.

A nagymamám sokszor készített nekünk málnából finom tejszínes habot vagy fagylaltot, ha meg nem, akkor persze a helyi presszóba mentünk fagyizni. Sosem felejtem el azokat az alumínium tégelyeket, amikből mérték a gombócokat, miközben szólt az akkor menőnek számító, kétkazettás magnóból az A-ha-s Morten Harket Take on me című száma, a férfiak meg erős fröccsözés közben Junoszty tévén nézték az NDK-Magyarország meccset.

No, de visszakanyarodva a gyümölcshöz: akkor még a fagyi is valódi gyümölcsből készült, nem szirupokból, és talán a fröccs is látott még szőlőt. Meggyőződésem, hogy nagyszüleim azért diktálták észrevétlenül belénk a gyümölcsöket, mert fiatalként célpontjai voltak a már említett kampánynak, annak pedig ez lett a gyümölcse. :)

Talán most sem lenne fölösleges, ha a népegészségügy hasonló kampányokra is áldozna erőforrásokat, és nem alibi tevékenységekkel lepleznék a közpénzek ki tudja, mire és hova történő elköltését…

Béres FerencBéres Ferenc

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások