Keresd a férfit!

aug. 23., 2016

Keresd a férfit!

Nekünk, magyaroknak az olimpia igazán különleges jelentőségű. Talán ezekben a négyévente megrendezett világversenyekben is bizonyítva látjuk azt, amit az egy főre jutó tudósok számában is magunkénak érzünk, miszerint egyenrangúak vagyunk a legnagyobb nemzetekkel, sőt... Rió azonban egészen különlegesre sikerült, hiszen a 8 aranyérem közül 6 két magyar nő szinte emberfeletti teljesítményéhez kötődik. Akik történetesen nem a szövetséggel, hanem párjukkal készültek fel a legnagyobb megmérettetésre.

Cherchez la femme! - szól a francia mondás, vagyis „Keresd a nőt!”. Hosszú Katinka méltatlan vesszőfutására nem nagyon kell emlékeztetni az olvasókat. Az olimpiai eredményeink alapján a napjainknál eddig csak jobb napokat látott úszószövetséggel vívott csatájának mérlege végül egy nemi erőszak miatt elbukott szövetségi kapitányban és egy Hosszú Katinka vs. Gyárfás Tamás közötti meccs 3 aranyérem kontra nagy nulla eredményben realizálódott.

De még így is fölösleges álszentnek lennünk: valljuk be, hogy az úszóinktól ennél többet vártunk. A férfiak közül többen nem váltották be a hozzájuk főzött reményeket. Ez, az ismert körülmények után, akkora lebőgés, hogy a világban bárhol, Kuala Lumpurtól San Salvadorig a szövetség elnökének be kellene adnia kulcsot és lemondását bizony gondolkodás nélkül el is kellene fogadniuk az illetékeseknek. Mert hát mégiscsak úgy történt, hogy egyetlen magyar úszó, akarom mondani úszónő tudott aranyérmet nyerni a legnagyobb játékokon, ő viszont mindjárt hármat. Mégpedig az a versenyző volt az, akit egyedüliként nem a szövetség, hanem a párja készített fel az olimpiára. Ez a páros minden elismerést megérdemel azért a fantasztikus teljesítményért és hatalmas eredményért, amit Magyarország számára szereztek, minden gáncs és szembeszél ellenére.

Arra már kevesebben emlékeznek, hogy Kozák Danuta 2012-ben ahhoz a feltételhez kötötte szerződés-hosszabbítását klubjával, a Honvéddal, hogy párja, a volt kenus, Somogyi Béla segédedzőként dolgozhasson az egyesületnél, mert vele szeretett volna a versenyeire készülni. Akkor többen azt rebesgették, hogy Danuta edzőváltásának oka mindössze annyi, hogy az eredményei után kapott edzői jutalom is a családi kasszába vándoroljon. Ehhez képest Kozák Danuta élete legjobb formáját hozta és betegen is agyonverte a mezőnyt. Talán a felkészülésben óriási szerepet vállaló Somogyinak is köszönhetjük, hogy párja minden idők legeredményesebb magyar kajakozója lett, négy olimpiai aranyérmével. A mostani három aranyérem Kozák Danuta nyakában pedig számomra azt jelzi, hogy érdemes volt négy évvel ezelőtt ragaszkodnia az ultimátumhoz. De bevallom azt is, én az kajak-kenu csapattól is többet vártam. És ez a kritika nyilván megint nem a sportolóknak szól.

Szilágyi Áronra, egyetlen férfi aranyérmesünkre pedig talán az eredeti francia mondást kell alkalmaznunk: hiszen ki tudja, ott talán egy hölgyet kell keresnünk a sikeres olimpiai címvédés mögött!

Mindenesetre nagyon köszönjük, Lányok és Fiúk!

(Fotó: Kozák Danuta hivatalos Facebook-oldala)

 

 

 

 

 

Béres FerencBéres Ferenc

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások