Mi, magyarok miért nem beszélünk egyenesen, nyíltan?

jan. 13., 2017

Mi, magyarok miért nem beszélünk egyenesen, nyíltan?

Nem szeretem az általánosításokat, most mégis azt teszem, hogy egy jelenséget bemutassak, érzékeltessek.

Igen sokat mozgok nemzetközi környezetben különféle nemzetiségű és vallású emberek közt, mind a munkám kapcsán, mind a magánéletemben. Ami az egyik kultúrában természetes és szokás, az a másikban elutasított. És fordítva. Nagyfokú toleranciát és kultúraismeretet kíván, ha ezek a különböző helyekről érkezett emberek szeretnék egymás társaságát élvezni, vagy együtt dolgozni.

Gyakran kerülök olyan helyzetbe, ahol sok emberrel kell együtt dolgoznom, s ahol sok külföldi van a csapatban. Azt tapasztalom, hogy – bár rövidtávon ez nem ütközik ki – hosszú távon nagyon megnehezíti a közös munkát: a magyarok nem kommunikálják nyíltan, szemtől szemben és azonnal a problémáikat, melyeket a címzett azonnali reagálásával rögtön meg lehetne oldani. A címzett azonban nem tud a problémáról, mert senki nem mondja a szemébe. Nem tud arról, hogy bármin változtatnia kellene, azt hiszi, minden a legnagyobb rendben van. A magyar ember annyira nem beszél arról, amit gondol, hogy a végén – egy döntéshelyzetben – sokszor már nem is tudja pontosan, miért, csupán általános negatív véleménye van adott illetőről, amit még megindokolni is nehezen képes.

Gyakran tapasztalom azt is, hogy a magyar emberek egymás között megbeszélik ugyan, hogy ezzel és ezzel az emberrel ez és ez a problémájuk, de még ha mindenkinek ugyanaz is a baja, akkor sem képes ezt egyikük sem tárgyilagosan és udvariasan közölni az érintettel, a pozitív változás előidézése érdekében. A végtelenségig hajlanak, alkalmazkodnak és alakoskodnak, ahelyett, hogy a problémát nyílt, indulatmentes, kulturált kommunikációval rövidre zárnák.

Döntéshelyzetben előjöhet ugyan a „mégsem”: a mégsem léptetjük elő, mert nem elég a teljesítménye, a szegény „delikvens” meg nem érti, hogy miért nem szólt neki senki egy-másfél éven keresztül, hogy valamit másképp kellett volna csinálnia.

Előfordul azonban döntéshelyzetben az is, hogy ilyenkor sem kap megfelelő kritikát, visszajelzést a hibáiról az illető, a „miért rosszalltassam én magam” konfliktuskerülés és sunyítás okán, ezért szépen lépkedhet előre a szamárlétrán az is, akinek már az előző két szintet sem kellett volna elérnie a pozíciójában. Ez utóbbi attitűd és jelenség is nyomós oka és indoka a Magyarországon gyakorta tetten érhető kontraszelekciónak a különböző pozíciókban, nem csak a korrupció vagy a nepotizmus.

Meg kellene tanulnunk indulatmentesen, tárgyilagosan kommunikálni egymással. Szóvá tenni a problémát ott és akkor, amikor felmerül. Nem akkor, amikor hatalmasra duzzad, nem várni arra, hogy eldeformálódjon vagy felrobbanjon. Kinyitni a szánkat, és kulturáltan megfogalmazni a gondolatainkat. Ott és akkor. Miért ilyen nehéz ez? 

Cserhalmi ÁgiCserhalmi Ági

Hozzászólások