Mindenre, ami szent

szept. 13., 2015

Mindenre, ami szent

Az ókori mitológiák és vallások egyik meghatározó szimbólumai az állatok, melyeket előszeretettel tiszteltek a letűnt korok emberei azért, mert valamilyen istenség reinkarnációjának, megtestesülésének tekintették. A legtöbb szent állat az ókori Egyiptomban volt, ahol az istenek állattestet öltöttek, de ez a hinduizmusban is erőteljesen megjelent. Összegyűjtöttük nektek az öt leghíresebb szent állatot a világból.

A lovakat elsősorban a törökök és az indoeurópaiak tisztelik istenként. A görög mitológiában is találkozhatunk a ló képével, mivel úgy tartották, Poszeidón így jelent meg az emberek előtt. A hinduizmusban és a buddhizmusban Hayagriva a lófejű isten, akihez rendszeresen imádkozni szoktak.

A kecske a közel-keleti népek meghatározó állata, de egyes afrikai kultúrák is istenként tisztelik. Érdekes, hogy a kínai horoszkópban is megjelenik. Úgy vélik, aki ennek a jegynek a szülötte, az meglehetősen félénk, zárkózott, viszont rendkívül kreatív.

 

Míg egyes országokban megeszik, addig Nepál és India egyes területein vallási jelentőséggel bírnak a kutyák, akiknek tiszteletére több napos fesztivált is rendeznek minden évben. A hinduizmusban úgy tartják, a kutya egyfajta hírnök, de a mennyország kapujának őrzőjeként is emlegetik. Nepálban minden évben november 14-én tartják a kutyák napját, amikor is szentként imádják őket, füstölőket gyújtanak nekik és virágkoszorúval díszítik fel az állatokat.

A farkasok hangsúlyosan jelennek meg az eurázsiai és amerikai mitológiákban, melyek szerint a farkas egy vérszomjas, veszélyes gyilkos. A nomád népek azonban a farkasokat a harcosokkal azonosítják, de nem véletlen az az ókori római legenda sem, miszerint Róma alapítóit, Romulust és Remust egy farkasanya táplálta. 

 

A majom egyike a kínai horoszkóp 12 jegyének. A hinduizmusban a majmokat Hanuman istennek tekintik, a buddhisták pedig egyenesen Buddha reinkarnációinak tartják őket. Néhány kultúrában a majom a kapzsiság megtestesítője, japánban viszont ezekkel az állatokkal szimbolizálják azt a közmondást, hogy ha nem látok, nem hallok, nem beszélek, akkor nem keveredhetek semmilyen bajba. 

Hogy mi se keveredjünk semmilyen galibába, ha valamelyik keleti országba utazunk, mindig tájékozódjunk a fogadó ország vallási kultúrájáról, szent állatairól!

 

Szilvási-Kassai Eszter

 

IgenÉlet

Hozzászólások