Nagyon sokba kerülhet gyermekeink egészsége - Miért nem ingyenes az agyhártyagyulladás elleni védőoltás? (Felidéző)

szept. 19., 2017

Nagyon sokba kerülhet gyermekeink egészsége - Miért nem ingyenes az agyhártyagyulladás elleni védőoltás? (Felidéző)

Múlt héten agyhártyagyulladás miatt kellett amputálni egy kisfiú mindkét lábát. A Blikk szerint a kisgyermek hirtelen belázasodott, testhőmérséklete 40 fok fölé emelkedett. A szülők ezt gyorsan csillapították, másnap reggel azonban azt vették észre, hogy a kicsi egész testét véraláfutások borítják. Ezután kórházba szállították, ahol az orvosok diagnosztizálták nála az agyhártyagyulladást. A keringése leállt a lába és a karja egy részén, így elvesztette az ujjait, le kellett azokat vágni. Olyan mértékű volt továbbá a szövetelhalás a lábain, hogy mindkettőt amputálni kellett.

Június elején pedig baktérium okozta járványos agyhártyagyulladás gyanújával életét vesztette egy 6 hónapos kislány.

A kormány tavaly októberben bejelentette, hogy minden két év alatti gyermek számára ingyenessé teszi az agyhártyagyulladást okozó, meningococcus C-fertőzés elleni oltást. Azonban ahogy az ilyen nagy kormányzati gesztusokkal lenni szokott, mindig van mögötte valamilyen csavar. Ugyanis az egyik vakcina valóban ingyenes, de ha valaki biztonságban szeretné tudni gyermekét, akkor igencsak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, ugyanis a teljeskörű védelemhez három oltás szükséges, amely összesen 130 ezer forintba kerül.

A Magyar Nemzet szerette volna megtudni, miért nem ingyenes az agyhártyagyulladás elleni oltás. A lap elképesztőnek nevezi a magyarázatot, amit a Miniszterelnökség adott.

Nemcsak drága, de kevés a vakcina az országban

A kormány a vakcina által keltett „hamis biztonságérzet” és a tisztázatlan klinikai hatékonyság miatt nem teszi ingyenessé az agyhártyagyulladást okozó, Meningococcus B elleni védőoltást.

Lapunk megkérdezte Dr. Schuszter Gábor orvost, aki elmagyarázta, hogy milyen jellegű betegség az agyhártyagyulladás. „A meningococcus fertőzés kórokozója a Neisseria meningitidis (röviden meningococcus) gennykeltő, tokos baktérium. 13 fő típusa ismert, ebből a megbetegedések zömét 5 csoport, az A, B, C, W-135, Y okozza. A kórokozó az egész világon elterjedt, kizárólag az embert betegíti meg. A világon évente 500 000 ember megbetegedését és 50 000 ember halálát okozza meningococcus fertőzés” - tudtuk meg tőle.  A meningococcus baktérium típusai az öt kontinensen eltérő megoszlást mutatnak, Magyarországon a B és C típusa okoz megbetegedéseket.

A szakember azt is elmondta, fokozottan veszélyeztetettek a csecsemők, a gyermekek 5 éves korig, valamint a zárt közösségekben tartózkodók: például kollégiumokban élők, katonák.

Veszélyt jelent az, hogy az agyhártyagyulladás tünetei kezdetben általában nem jellegzetesek, hasonlóak a közönséges influenza tüneteihez, így a megfázásos, influenzás időszakban igen nehéz idejekorán felismerni. A tünetek felnőttek és nagyobb gyerekek esetében: felső légúti fertőzés, torokfájás, láz, végtag- és hátfájás, fejfájás, hányás, levertség, később fokozódó idegrendszeri tünetek, görcsök, esetleg aluszékonyság, tudatzavar jelentkezik. Ezeket a tüneteket az ún. meningeális izgalmi jelek, pl. tarkókötöttség is kísérhetik. Csecsemőknél a tünetek bizonytalanabbak: láz, nyugtalanság, petyhüdt végtagok, feltűnő aluszékonyság, hányás, pulzáló kutacs, magas felhangú sírás, bőrvérzések, táplálhatatlanság hívják fel a figyelmet a betegségre. Idősebb betegeknél sokszor zavartság, tompultság, hányás figyelmeztetnek a központi idegrendszer érintettségére. A meningeális izgalmi jelek itt hiányozhatnak is, a tünetek szintén bizonytalanok” - emelte ki Schuszter Gábor. Hangsúlyozta, a megelőzés biztos és hatékony módja egyedül a védőoltás. Mint megtudtuk, a meningococcus baktérium ellen kétfajta oltóanyag is forgalomban van. Az olcsóbb, poliszacharid típusú oltóanyagok kétéves kor alatt egyáltalán nem hatékonyak, és hatásuk ötéves kor alatt is kétséges. Nem hoznak létre immunmemóriát, így legfeljebb 2-3 évig nyújtanak védelmet, ezért újra kell oltani. Ezek az oltóanyagok 2 és 4 komponensű változatban kerülnek forgalomba az A, C illetve az A, C, W-135, Y – csoportok ellen. A modernebb, konjugált oltóanyagok már két hónapos kortól alkalmazhatóak, és mivel immunmemóriát hoznak létre, hosszantartó védettséget biztosítanak. 

17-18 milliárd forintból teljes védelem

„Bár a kormány a tavaly decemberi két haláleset után idén januártól ingyenessé tette a C típusú Meningococcus elleni védőoltást, a valóságban azonban rengeteg pénzt kell fizetnünk, ha teljes biztonságban szeretnénk tudni gyermekeinket. Sok szülő csak a gyermekorvosnál szembesül azzal, ha teljes védelmet szeretne gyermekének az agyhártyagyulladás ellen, akkor ingyenes vakcina mellett további kétféle oltás beadására is szükség van. Ezek összesen akár 130 ezer forintba is kerülhetnek - ráadásul a B típusú baktériumtörzs ellen védő, méregdrága vakcinából nincs is elég az országban. Valójában egyébként az ingyenes, C elleni vakcina sincs ingyen: a 300 forintos dobozdíj - azaz 4 doboznál 1200 forint - továbbra is terheli a tb által kiemelten támogatott oltóanyagot, ahogy drágább társait is. További kétezer forintot pedig az orvos is elkérhet a vakcina beadásáért” - hangsúlyozta Schuszter Gábor. A januártól ingyenes védőoltás csak az egyik, amúgy kevesebb áldozatot szedő baktériumtörzs ellen véd. Ez a vakcina eddig sem volt túl drága, ezért a gyerekek jelentős részét már beoltatták a szülők a betegség ellen. A már említett 130 ezer forintos kiadást a családok legnagyobb része nem engedheti meg magának. A szakember szerint, az állam megtehetné, hogy a C-hez hasonlóan ezeket is beemeli a kiemelten támogatott és kötelező védőoltások sorába, hiszen a megbetegedések és a halálozások nagy részét is a Meningococcus B okozza. Így évi 17-18 milliárd forintból teljes védelmet kaphatna az évente születő kilencvenezer csecsemő. Ezzel hazánk követhetné az Egyesült Királyság példáját, ahol minden nyolchetes babának elkezdik beadni a Meningococcus B elleni vakcinát – tudtuk meg.

Schuszter Gábor elmondta, mivel az influenzaszezonban történik a legtöbb meningitis megbetegedés, és az első tünetek nagyon hasonlóak az influenzához, a háziorvosok gyakran nem ismerik fel időben a betegséget, pedig az időbeli felismerés és antibiotikumos kezelés életet menthet. A nagyon gyors lefolyású betegségben az időfaktor, a betegség felismerése döntő fontosságú. A probléma súlyos, azonban a szakember nyugalomra int mindenkit. „Bár megrázó volt a két decemberi áldozat halála, amelyet a média is felkapott, pánikra azonban valójában nincs ok. Ugyan a médiafigyelem középpontjába került a fertőző agyhártyagyulladást okozó Meningococcus nevű baktérium, nem volt több megbetegedés hazánkban, mint az előző években”.

Lapunknak egy egyéves kislány édesanyja elmondta, szerették volna beoltatni kislányukat agyhártyagyulladás ellen, azonban nem volt vakcina az országban, nekik mégis sikerült szerezniük. Fontosnak tartja, hogy minél több családhoz eljusson a hír, a budapesti Keleti Pályaudvar környékén van egy EU-s gyógyszertár, ahová körülbelül 6 ezer forintos feláron behoznak bármilyen gyógyszert, vakcinát, amit itt Magyarországon nem lehet megkapni.

 

(A cikk 2017. június 28-án jelent meg.) 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások