Praktikus tanácsok, hogy ne öljük meg egymást a karácsony előtti őrületben

dec. 18., 2015

Praktikus tanácsok, hogy ne öljük meg egymást a karácsony előtti őrületben

A karácsony közeledtével minden édesanya fokozza a tempót, a mindennapok időzsonglőrködése a megnövekedett teendőkkel nem mindig összefésülhető. Izgalom, készülődés, öröm – ezek lennének a tökéletes jellemzői az év leginkább várt ünnepének, sok esetben azonban mindez feszültséggel, ingerültséggel, türelmetlenséggel és csalódásokkal vegyül. Az alábbi összeállítással igyekszünk egy kis segítséget nyújtani, hogy az öröm a család minden tagja számára felhőtlen és teljes legyen akkor is, ha jó szokásunk szerint megint az utolsó pillanatokra halasztottunk mindent.

Az idei karácsonyi készülődést nálunk külön izgalmassá teszi, hogy mindkét gyerkőc hetek óta beteg, így nem tudok csak úgy elszaladni titokban egy utolsó meglepetésért, csomagolópapírért; még jobban végig kellett gondolnom, melyek azok a feladatok, amiket másra tudok bízni. Ez a lépés szerintem a legfontosabb az egész ünnepi készülődésben, hiszen mindenki számára akkor lesz igazán meghitt az együttlét, hogyha képes kicsit kikapcsolni és nem emészti fel az összes energiáját a nagy napra az anya sem. Éppen ezért a felkészülés sarkalatos pontja a feladatok megosztása. Készítsünk listát arról, milyen feladatok várnak ránk az elkövetkező egy héten! Én is összeállítottam egy S.O.S. listát a halogatóknak.

Öröm legyen az ünnep!

1. Beszerezzük az üdvözlőlapokat (és postára adjuk még a héten, hogy biztosan odaérjenek.

2. Megvesszük a karácsonyfát (és előkeressük a talpat hozzá).

3. Összeállítjuk a menüsort az otthon töltött időszakra.

4. Bevásárlólistát írunk.

5. Ajándéklistát készítünk.

6. Előkeressük a karácsonyi dekorációt, a karácsonyfadíszeket, fényfüzéreket (kipróbáljuk, hogy működik-e).

 

7. Megvesszük az ajándékot mindenkinek (a csomagolópapírt, celluxot, ajándékkártyákat sem felejtjük el).

 

8. Végiggondoljuk, kitől és miben tudunk segítséget kérni (férj, nagyszülők, szomszédok, babysitter).

 

9. Felosztjuk a feladatokat.

 

10. Segítséget kérünk. 

 

A menü 

 

Hétvégén elkészítjük a menü fagyasztható fogásait (süteménytészták, húsok pácolása, levesek).

 

Először is tervezzük meg, hogy melyik napon melyik nagyszülőhöz, testvérhez, egyéb rokonhoz megyünk látogatóba. A szentestét otthon töltjük, netán több napra elutazunk? Ez esetben listát írunk, hogy hová mit kell magunkkal vinni.  

 

Én végiggondolom a karácsonyi menüt. Mi már a 24-i ebédet is igyekszünk az ünnepi hangulathoz igazítani, olyan ételeket készítünk ilyenkor, melyek nem mindennapiak, így a bevásárlásra kiemelt figyelmet fordítok, nehogy kimaradjon valami. Bevásárlólistát írok beszerzési helyekkel, s igyekszünk az utolsó napok zsúfoltságát elkerülve a hétvégére időzíteni a nagybevásárlást. Ekkor egyúttal a karácsonyfát és az ajándékokat is beszerezhetjük. 

 

Elkezdek sütni. Ha van olyan sütemény, amit hűteni tudok, azt napokkal előre begyúrom. Ilyen például a mézeskalács és linzertészta, így azokat csak ki kell sütnöm időben. Megfőzöm a levest, bepácolom a húsokat és mindent lefagyasztok, így az utolsó délelőtt sem a kapkodással telik.

 

Az ajándékokat sosem hagyom az utolsó pillanata, az a típus vagyok, aki akár egész évben képes előre vásárolni, ha éppen szembejön a tökéletes meglepetés, nem várok a vásárlással és most igencsak kapóra jött. A webáruházak a héten még vállalnak karácsony előtti kiszállítást, ha pedig minden kötél szakad, egy-egy vásárlási utalvánnyal biztos nem lőhetünk mellé. A blokkokat mindenesetre tegyük el az ünnepi időszak végéig!

 

Szeretni és szeretve lenni - ez a legfontosabb

 

Mindenki mindenkiért

 

Sok időt spórolhatunk, ha megosztjuk a feladatokat. A gyerekek bizonyos kor felett tényleges segítségeink lehetnek a karácsony előtti nagytakarításban, sütésnél, főzésnél. A vásárlás, karácsonyfa és az összes ajándék beszerzésénél sem feltétlenül kell jelen lennünk, a gyerekek felügyeletét is átadhatjuk egy-egy órára a vállalkozó kedvű rokonoknak, akár napközben is.

 

Kisgyermekes szülőként a karácsony misztériumának megőrzésére is törekednünk kell. Ki hozza az ajándékot, az angyalok, a Jézuska (a Mikulás – ha esetleg angolszász országban élnénk), netán egymást ajándékozzuk meg? Elmegyünk-e a közeli templomba megnézni a betlehemet, vagy mi magunk is építünk egyet otthon? Mi a helyzet akkor, ha eltérő hagyományokkal szembesülünk családdá válásunkkor? A cikk folytatásában a családi hagyományok ápolásával, összehangolásával foglalkozunk.

 

GP

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások