Szemüvegesnek lenni (is) jó

aug. 13., 2016

Szemüvegesnek lenni (is) jó

A minap volt egy cikkünk ITT, a lézeres szemműtétről. Eközben én az új szemüvegem kiválasztásával töltöttem a múlt hetet, ezért most azoknak is próbálok valamiféle támpontot adni, akik maradnának továbbra is a szemüvegnél.

Tizennégy éves lehettem, amikor az éreztem, hogy szédelgek az utcán. A háziorvosom a fülészetre, a szemészetre és a neurológiára adott beutalót. A fül-orr-gége szakrendelésen nem találtak szervi eltérést. A neurológián különböző reflexvizsgálatok és gyakorlatok után megkérdezték, hogy szerelmes vagyok-e. Naná, melyik kamaszlány nem az? Erre felírtak nekem egy enyhe nyugtatót. Erre a történésre ma már teljes döbbenettel emlékszem vissza, hiszen abszurd dolog egy szerelmes kamaszlánynak nyugtatót adni és valószínűleg orvosilag sem indokolt. Persze a szemészeti vizsgálaton rövid úton kiderült, hogy rövidlátásra nem jó a nyugtató, a szédülés pedig azért fordult elő, mert egyszerűen nem láttam jól, ami bizonytalanságérzést okozott. Persze, sok kortársamhoz hasonlóan tiltakoztam ellene, annyira meg nem láttam rosszul nélküle, hogy eltévedjek. Viszont sokat fájt a fejem, nyilván az erőltetéstől, ezért elkezdtem kontaktlencsét hordani. Ezt néhány évig tolerálta a szemem, viszont utána már egyre kevésbé. A full HD képminőséget azonban a kontaktlencsés évek alatt megszoktam és már igényeltem is, ezért nem volt mit tenni, maradt a szemüveg, mivel a műtét számomra nem volt opció. Egyszerűen nem akartam és kész. Végül is jól áll a szemüveg, ezért az évek során nemcsak megszoktam, de meg is szerettem, ma már szokatlan vagyok magamnak, ha nincs rajtam. Olyan üres nélküle a fejem! :)

Kezdetben üvegből készültek a lencsék, így én is ilyet hordtam, mindenféle védőréteg nélkül, ami miatt sokszor szellemképesek voltak a fényforrások, ezt nagyon utáltam. Azután megjelentek a műanyag lencsék, a keményítő és tükröződéscsökkentő rétegek. Hirtelen a szemüvegviselés sokkal komfortosabb lett, hiszen a lencsék könnyebbek lettek és egy sokkal jobb látásélményt adtak. Egyre modernebbek, ellenállóbbak lettek a rétegek, zsír- és portaszító tulajdonságokkal is rendelkezik ma már a legtöbb rétegezett lencse, sőt, olyan is kapható már, ami nem párásodik be, ha hidegből melegbe érkezünk. Mindenesetre figyeltem a trendeket és újdonságokat, egyrészt mert érdekelt, másrészt pedig azért, mert szeretem tudni, mit vásárolok és miért.

Nemrégiben olvastam arról egy cikket, hogy a megváltozott látási viszonyok, “nézési szokások” következtében a rövidlátók aránya jelentősen megnőtt, egyes országokban 60% feletti, de van, ahol a 80%-ot is meghaladja. Biztos, hogy van ebben valami, hiszen elég, ha csak körbenézek egy értekezleten a munkahelyemen, volt olyan eset, hogy a nyolc résztvevő közül mind szemüveget viseltünk! Talán ebben közrejátszik az is, hogy a mai harmincasok generációjában divat volt tiniként könyvet olvasni, amit sokszor még félhomályban sem tudtunk abbahagyni. De a digitális eszközök is nagyban rásegítettek erre.

Ami elképesztő számomra, az az a tempó, amellyel a szemüveglencséket gyártó cégek (elsősorban a három nagy, piacvezető cég) igazodnak a modern kor megváltozott követelményeihez. Hiszen az utóbbi években sokszorosára nőtt a LED-kijelzőket használó, elsősorban okostelefonozó, tabletező emberek száma, a lencsegyártó cégek pedig azonnal megadták ezeknek az embereknek a lehető legnagyobb kényelmet a “blueprotect” lencsékkel, vagyis az olyan védőrétegekkel, melyek kiszűrik a számítógépek, okostelefonok éles, kékes fényét.

Már több mint két éve ilyen szemüveget viselek, így egyértelmű volt számomra, hogy az újonnan készülő szemüvegembe szintén csakis a kékes fényt szűrő lencse jöhet szóba, egyszerűen azért, mert csodálatos találmánynak tartom. Egyrészt a lencse a hideg, kék fényt szűri meg, ezért ha felveszem, minden kissé melegebb árnyalatúnak, aranyszínűnek tűnik, mintha kisütne a Nap. Van egy kontrasztfokozó hatása is, így sokkal élesebb, tisztább képet ad, mindamellett, hogy a létező legkeményebb, legellenállóbb réteg is egyben. Napi 8-10 óra számítógépes munka sem terheli meg úgy szemem, mint korábban, sokkal erősebbnek, nyugodtabbnak érzem a szemeimet. Teljes UV-védelmet is kap a szemem a lencséknek köszönhetően (még a normál vastagságú lencse is UV-szűrős lesz a rétegnek köszönhetően, amelyik egyébként egy gyengébb réteggel önmagában nem lenne az). A lencsegyártó cégek kutatásai szerint pedig a vakságot okozó, időskori makuladegeneráció kialakulásának esélyét is csökkenti! Az a lilás-kékes árnyalat pedig, ami éppen csak játszik picit a lencse felszínén, gyönyörű!

Ha rajtam múlna, ez a “blueprotect” réteg minden egyes embernek, aki LED-kijelzős eszközt használ, alanyi jogon járna. Sajnos erre nincs lehetőségem, de azt elárulhatom, hogy a normál tükröződéscsökkentő rétegeknél alig néhány ezer forinttal drágább, így mindenképpen megéri ezt választani. Sőt, ha javasolhatom, a jó látással rendelkezők is gondolkodjanak el egy ilyen réteggel ellátott, dioptria nélküli munkaszemüveg megvásárlásán. Nem szeretnék senkit felesleges költségekbe verni, de higgyétek el, a szemetek boldog lesz tőle!

 

 

 

 

 

 

Zigó JuditZigó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások