Szoptass, ha jó anya akarsz lenni! Tényleg ezen múlik?

márc. 29., 2016

Szoptass, ha jó anya akarsz lenni! Tényleg ezen múlik?

Néhány nappal ezelőtt a britek világhírű énekesnője, Adele keresetlen szavakkal illette az ötödik gyermeke érkezésére készülő világhírű séfet, Jamie Olivert, aki azt tervezi, hogy kampányt indít hazájában a szoptatás népszerűsítése érdekében.

Napjainkban a kismamák, anyukák között egyre több híve van a hosszan tartó szoptatásnak. Az anyatej valóban a legjobb táplálék, amit egy csecsemő kaphat (féléves koráig!), de mi van azokkal, akiknek ne adj’ isten nincs anyateje? Az ő védelmükben írtam az alábbi cikket.

Köztudott, hogy már a születéskor az egyik legfontosabb dolog, amit az egészsége védelmében kaphat az édesanyjától az újszülött, az úgynevezett előtej vagy más néven kolosztrum. Régen, ha az anyának nem volt előteje, akkor szarvasmarha-kolosztrumot adtak a babáknak, ugyanis a tehenek előteje összetételében és állagában is nagyon hasonló az emberi előtejhez. Ezáltal biztosították a védelmet az előtej nélkül maradt újszülöttek számára. Elődeink, a természethez jóval közelebb élve, tudták, hogy még az előtej is pótolható.  Érdekes adalék, hogy a Délvidéken, illetve bizonyos európai területeken különleges, ritka ételként tálalták fel a sült tehénkolosztrumot. De mégis hogyan jutottunk el odáig, hogy akinek nincs teje, azt megvetik, mentálisan megkövezik?

Egyre több olyan anyuka van, aki a megfelelési kényszer teljesíthetetlensége miatt pszichésen kimerül, depresszióssá válik. Tévedés, hogy a gyermekágyi vagy laktális pszichózis néven emlegetett tünetek csak és kizárólag a szüléshez, illetve az anyatej termeléséhez kapcsolódó hormonális változások miatt alakulnak ki. Egyre több anyuka találkozik olyan típusú és üzenetű szövegekkel, amelyek lényege, hogy „az nem lehet, hogy nincs tejed”, illetve „az óriási probléma, ha nincs anyatej”, meg „az anyatej pótolhatatlan” stb. Az éppen anyává lett nő pedig a szülést követő teljes bizonytalanságban „megzuhan” és elhiszi, amit az említett kommunikáció sugall, miszerint anyatej nélkül nem lehet jó anya. Na, ez egy oltári nagy baromság! Öt pontban összeszedtem, hogy miért.

1. Az anyatej pótlására, az elmúlt évtizedek komoly fejlesztéseinek eredményeként, ma már kiváló csecsemőtápszerek állnak rendelkezésre, amelyek teljes mértékben fedezik a gyermek optimális fejlődéséhez szükséges tápanyagokat. Én például biztosan nem adnék a gyermekemnek olyan anyatejet, amiről nem tudom, hogy ki adta, s aki adta, mit eszik, mit iszik és így tovább.

2. A baba számára az egyik legfontosabb dolog a szeretet, az érzelmi biztonság. Ezt anyatej nélkül is lehet biztosítani, ám sajnos patakokban folyó anyatej esetén is nagyon sokszor hiányzik.

3. A gyermek 4-7 hónapos kora közötti időszakot „immunológiai ablak” vagy „immunológia kapu” periódusnak nevezzük. Ekkor optimális a szervezetünk számára az idegen anyagnak számító táplálékfehérjék elfogadtatása az ételallergiák megelőzése, illetve elkerülése érdekében. Ha ebben az időszakban nem kapja meg az emberi szervezet például a glutént, akkor nagyobb eséllyel lesz intoleráns, allergiás, illetve cöliákiás (lisztérzékeny) a későbbiekben.

4. A hiperszuperokos „biomamik” által tukmált „szoptass, amíg csak tudsz” csak részben igaz, ugyanis féléves kortól mindenképpen el kell kezdeni a hozzátáplálást a gyermek fejlődése érdekében.

5. Utoljára, de nem legutolsósorban: attól még igenis lehetsz Te a világ legjobb anyukája, mert éppen nincs tejed!

Az anyaság ugyanis belülről fakad. Ezt jól jegyezd meg!

 

Béres FerencBéres Ferenc

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások