A depresszió nem a gyengék betegsége - 5 tény, amit talán nem tudsz erről a kórról (Felidéző)

febr. 1., 2017

A depresszió nem a gyengék betegsége - 5 tény, amit talán nem tudsz erről a kórról (Felidéző)

Október 10-e a Lelki egészség világnapja volt. Ennek alkalmából szerette volna felhívni a figyelmet a magyarok lelkiállapotára az itthoni pszichiátriai szakma. Mint ahogy az Állami Számvevőszék pszichiátriai betegellátás átalakításának ellenőrzéséről szóló 2012. évi jelentéséből kiderült, a hazai lakosság mentális állapota rosszabb az európai átlagnál: kedvezőtlenebb a helyzet a férfiak depressziója, a kóros alkoholfogyasztás és a befejezett öngyilkosság tekintetében is.

A kezeletlen és gyakori mentális zavarok jelentős többletköltséget generálnak a honi egészségügy területén. A WHO Global Burden of Disease felmérése alapján hazánkban a depressziós tünetegyüttes a tartós munkaképesség-csökkenés 3. leggyakoribb oka. Fontos megemlíteni, hogy a depresszió miatti költségek 88%-a közvetett módon, elsősorban a kieső munkanapok, illetve a gyengébb teljesítmény miatti termelékenység-csökkenés költségeként jelentkezik. Más európai országok – annak ellenére, hogy nálunk kedvezőbb helyzetben vannak – már léptek: Németország és Anglia egészségügyi kiadásainak 10%-át mentális egészségfejlesztésre fordítja – írja a napidoktor.hu

A depresszió is krónikus betegség. Sokan nem értik meg azokat, akik ebben a kórban szenvednek. Íme néhány tény, amit sokan nem tudnak a depresszióról:

1. A depresszió butít

Sokan azt hiszik, hogy a depresszió pusztán mély szomorúság, és ha csak mély szomorúság, akkor az illetőnek képesnek kell lennie arra, hogy folytassa az életét. A depresszió azonban nem azonos a hétköznapi rosszkedvvel, ami egyszer csak jön, majd megy. A depresszió maradandó károsodást okoz. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a klinikai depresszió a fogyatékosság és a betegségek negyedik leggyakoribb oka a világon.

2. A depresszió előfordulása gyakori

Egy felmérés szerint az amerikai lakosság 10 százaléka szenved depresszióban és ez a szám évről évre növekszik.

3. A depresszió oka nem teljesen ismert

Nem lehet konkrétan meghatározni, hogy mi okozza, ezért a kezelés komplex, összetett, nem lehet kimondani, hogy egy adott módszer önmagában biztosan jó-e vagy sem. Valószínűleg a biológiai, genetikai, környezeti és pszichológiai tényezők együttesen okozzák.

4. Nem tüntethető el teljesen

A depresszió sokszor nem egy egyszeri betegség, 50 százalékkal nagyobb az újraelőfordulás valószínűsége azoknál, akik már szenvedtek ebben a kórban.

5. A depresszió nem válogat

Sokan azt hiszik, a gyengék betegsége. De nem így van, sok híresség is küzdött a kórral, például Abraham Lincoln, Emily Dickinson, J. K. Rowling, Terry Bradshaw, Daryl Eper és Robin Williams, csak hogy néhányat említsünk.

(Az írás 2016. október 12-én jelent meg.)

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások