A szeretet osztható

okt. 7., 2015

A szeretet osztható

Számos kutatás bizonyította már, hogy a gyermek és a kisállat között kialakult barátság pozitív hatással van a gyermek szociális és érzelmi fejlődésére. Sőt, finn kutatók szerint azok a gyermekek, akik háziállattal élték le életük első évét, 29%-kal kevesebb antibiotikumos kezelésre szorultak kisgyermekkorban, mint háziállat nélkül élő társaik. Mégis rengeteg pár mond le kedvenc szőröséről, ha gyermekvállalásra kerül sor. Erre azonban semmi szükség. A gyermek és az állat között mély, szereteten alapuló barátság alakulhat ki a kezdet kezdetétől, ha hajlandóak vagyunk tenni érte, energiát és időt nem sajnálva példát mutatni mindkét oldalnak. Néhány tanács állat- és gyermekorvosoktól a könnyed és játékos életért:

1. A csecsemő és a cica első találkozása

A macskák rendkívül kiszámíthatatlan állatok. Nem szabad túl közel engedni őket a babához, figyeljünk arra, hogy a cirmos csak távolról kísérje figyelemmel az új családtagot. A macskák gyakran féltékenyek, ha gazdájuk figyelme nem csak rájuk összpontosul, emiatt agresszívvé is válhatnak.

Az agresszió jelei:

- karmolás

- harapás

- morgás

- felborzolt szőr

- hátracsapott fülek

- a macska lopakodó közeledése a csecsemő felé

- az étel elutasítása

- az alom használatának elhanyagolása, helyette a „terület megjelölése”

2. Nagy félelem: a toxoplasmosis!

A toxoplasmosis a cicatartók legnagyobb félelme annak ellenére, hogy az emberek túlnyomó többsége élete során legalább egyszer biztosan megfertőződik úgy, hogy nem is tud róla, hisz az egészséges immunrendszer könnyen megbirkózik a kórokozókkal. A veszélyt a legyengült immunrendszerre jelenti a toxoplasmosis, így a várandósság első hónapjában a magzatra és az újszülöttekre igen veszélyes a fertőzés. A macska lehet a „hordozó” ő az a „közti” gazda ugyanis, amelyben a paraziták ivarérése lezajlik, így a cicus székletével fertőzi a környezetét, a talajt és a vizet. A szobamacskák nagy valószínűséggel nem érintettek a fertőzésben, de idegen cicák szeretgetése, simogatása nem ajánlott. 

3. A macskatartás szabályai és a fertőzések elkerülése:

- sűrű porszívózás, portalanítás az élettérben

- az alomtál napi ürítése, kimosása gumikesztyűben

- a legkisebb macskakarmolás fertőtlenítése jóddal

- cicával való játék utáni kézmosás

- figyeljünk, hogy a macska ne „mosdassa” a kisgyermeket

- a zöldség, gyümölcs alapos megmosása

- a hús alapos megtisztítása főzés előtt

 - a kerti homokozó rendszeres takarítása, időszakos homokcsere, mert nem tudni, használják-e toalettként a kinti cicák

- a kijáró cicák háromhavonkénti rüh-, bolha-, atka elleni kezelése

- félévente állatorvosi ellenőrzés: fültisztítás, szájüreg ellenőrzés, szükséges oltások beadatása 

4. Vonjuk be a cicát az életünkbe!

Hogy ne alakulhasson ki a mácskában féltékenység, fontos bevonni a cicát a gyermekkel „bővült” mindennapi életbe. Ehhez néhány alapszabályt be kell tartatni a picivel is, ráadásul a gyermekben az állattal való kapcsolaton keresztül már korán kialakul a másik iránti felelősségérzet és a gondoskodás igénye is, ami későbbi társas kapcsolataiban előnyként jelentkezik majd.

- mutassuk meg a gyereknek, hogyan kell helyesen simogatni a cicát

- ne engedjük a macska fülét, farkát cibálni

- engedjük meg a gyermekünknek, hogy etesse, itassa az állatot

- a jutalomfalattal kényeztetés legyen a gyermek dolga

A cica egy szerető családban teljes értékű családtag. A gyermekvállalással nem kell tehát a korábbi rendszert felborítani, hanem fel kell készítenünk az állatot a leendő játszópajti érkezésére.

 

Szabó Judit

 

 

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások