Így neveld a környezeted! A magabiztos fellépés 10 pontja!

márc. 5., 2017

Így neveld a környezeted! A magabiztos fellépés 10 pontja!

Mivel az életünk interakciókra épül – bár kétségtelen, néha szívesen cserélnénk Robinson Crusoe-val, s még a kutya sem kellene a történetből -, nem vonhatjuk ki magunkat a társadalmi érintkezésből. Mivel azonban a világ egyre durvább, az emberek is nyeglék, türelmetlenek, neveletlenek, szükség van néha edukálni a környezetünket, s minden esetben kiállni magunkért.

1. Erősen nézz a beszélgetőpartnered szemébe, ha nem kielégítő a válasz, amit a kérdésedre kaptál!

Hajlamosak vagyunk mismásolni, megkerülni a dolgokat, hárítani a felelősséget. Legyünk őszinték, mindannyian szeretjük a könnyebb utat választani. Ha úgy érzed, nem arra válaszoltak, amit kérdeztél, ne tedd fel újra és újra a kérdést, hanem jelentőségteljesen nézd a másikat, hogy kényelmetlenül érezze magát, s ne próbáljon kibújni a feladat alól!

2. Maradj nyugodt, ha valaki felemeli a hangját, vagy tiszteletlen veled!

Valóban nehéz, de nem szabad kizökkenned a magabiztosságból. Ha a másik azt látja, hogy nem tud felbosszantani, hamarosan visszavonulót fúj, s visszaterelhető a beszélgetés a kulturált mederbe.

3. Mindig maradj közel a problémás kollégához, hogy elkerüld a támadást!

Mindig éreztetned kell, hogy te irányítasz! Ha van egy örök elégedetlen, folytonos hangadó a csapatban, aki minden megbeszélést vakvágányra próbál terelni az örökös akadékoskodással, helyezkedj úgy, hogy „túl” közel legyél hozzá. Ettől kényelmetlenül érzi magát, s ha folyamatosan figyeled, visszavesz a „lendületből”.

4. Ha népszerű akarsz lenni, s tiszteletet szeretnél, mindenkinek jegyezd meg a nevét!

Ha azt akarod, hogy felnézzenek rád, elismerjenek, mindenkit mindig szólíts a keresztnevén! Ezzel jelzed, hogy a kollégáid mindegyike ugyanolyan fontos számodra, ez bizalmat ébreszt, ami a jó kapcsolat alapja. Nem csak a munkában.

5. Írd le a gondolataidat, ha szorongsz, vagy tartasz egy szituációtól!

Mindannyiunk életében vannak nehéz, kihívásokkal teli pillanatok, helyzetek. Fontos megbeszélések, találkozók előtt vesd papírra, amit feltétlenül el szeretnél mondani, s a kis cetliddel menj az értekezletre. Nem szégyen és nem a gyengeség jele, ha néha belepillantasz a jegyzeteidbe! Sokkal fontosabb, hogy minden elhangozzék, amit szeretnél.

6. Ha nem tudsz dönteni, hagyj magadnak kevés választási lehetőséget!

Ha fontos döntés előtt állsz, néha jobb, ha nem vizsgálod meg a kérdés húsz szemszögből, csupán egy-két lehetőséget veszel számba. Ha minimálisra redukálod a variációk számát, sokkal könnyebben és sokkal hamarabb eredményre jutsz.

7. A helyes testtartás magabiztossá tesz!

Pszichológiai tanulmányok ezrei foglalkoznak azzal, mennyit számít egy jó fellépés, mennyit elárul az emberről a testbeszéde. A görnyedt hát gyengének láttat, a keresztbe font kéz bezártságot, elszigeteltséget üzen. A széken billegés azt sugallja, hogy nem „ültél” bele a szituációba. Ha felemelt fejjel, nyitott kéztartással, fókuszált pillantással beszélsz, a partnereid elhiszik rólad, hogy a helyeden vagy, tudod, mit akarsz, s ez megnyugtatja őket is.

8. Kő, papír, olló

Meglepőnek hathat, de ez a klasszikus játék képes eldönteni kérdéseket. Ha nem tudtok dűlőre jutni egy kérdésben, s az ellenérdekelt felek mindegyikének igaza lehet, el lehet így is dönteni – persze nem az életbevágó – a vitát. Ha több helyes aspektusa van egy megoldandó feladatnak, néha jobb mihamarabb pontot tenni a végére. Van, hogy nem kell a dolgokat túlbonyolítani.

9. Hangsúlyozd, hogy szükséged van segítségre!

Ha a kollégáidat, vagy akár a gyerekedet szeretnéd bevonni egy feladatba, mindig azzal kezd: „Szükségem van a segítségedre!” Ez a mondat csodákra képes. Te kooperatívnak mutatkozol, a másik felet bevonod a döntéseidbe, aki ezáltal hasznosnak érzi magát, s motivált lesz.

10. Melegítsd meg a kezed, mielőtt kezed fogsz valakivel!

Bizony, ez a látszólag jelentéktelen cselekedet nagyon is fontos. A jéghideg kéz könyörtelenséget és bizalmatlanságot sugároz, s bizalmatlanságot is szül. Még akkor is próbáld megmelegíteni a tenyered, ha kint mínuszok tombolnak, s éppen csak beestél egy találkozóra. Erre szánj időt, mert a melegség egyben nyugalmat is áraszt.

Ne feledjük: az ember élethosszig tanul. S ki mástól tanulhatnánk leginkább, mint egymástól?!  

(Inspiráció: lifehack.org)

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások