A herpeszvírusnak (HSV) nyolc különböző fajtáját ismerjük. Most a HSV-1 vírusról lesz szó, ami a szájon okoz kis hólyagokat, fekélyeket. Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni a dolgot, akkor azt lehet mondani, hogy az idegrostokban bújik meg a kis piszok, méghozzá a fül környékén, onnan tör elő, a lappangási időszakok között aktiválódva, hogy megkeserítse 8-10 napunkat, amikor emberek közé menni sincs kedvünk és minden evés, ivás és mosoly fájdalmas kínokat jelent. Mindemellett még erősen fertőző is, tehát arra is figyelni kell, hogy ne adjuk tovább. Ilyenkor tilos a csók, a puszi. Inni legjobb szívószállal, gyakran kell kezet mosni, a fogkefét pedig a fertőzés lecsengése után feltétlenül cseréljük. Alaposan mosogassunk, arra pedig nagyon ügyeljünk, hogy a szem vagy a nemi szervek környékére semmiképpen se vigyük tovább a fertőzést.
Ha nem tudod, milyen érzés, amikor a gyűlölt kis hólyagokkal a szád szélén ébredsz, adj hálát Istennek vagy az Univerzumnak, hited szerint! De ha veled is előfordul, hogy időről időre kiújul az ajakherpeszed, mindenképpen olvass tovább! Fontos információk következnek. Régebben előfordult, hogy havonta-kéthavonta kicsapta a számat, mostanában már nem gyakori, de évente egy-egy alkalommal azért még mindig elkap, sajnos. Amikor a szám sajog és úgy érzem, hogy akkora, mint a Gellért-hegy, bármit megtennék, hogy mihamarabb elmúljon. Mint legutóbb, amikor elkapott egy gyors lefolyású bélfertőzés, amihez kapcsolódóan, az immungyengeség miatt, ismét megjelentek a hólyagok a számon. Ráadásul egy egész herpesz-hadsereg. Persze elkezdtem bújni az internetet, hátha találok valami jó tippet, de őszintén szólva inkább hajmeresztő dolgokra bukkantam.
Fogkrém, ecet, alkohol, só, mustár (!), jég, olívaolaj, teafa- és levendulaolaj, fokhagyma, fülzsír (!) - ilyen tippeket találtam az internet bugyraiban, amikor herpesz ellen kerestem a legtutibb megoldást. Most komolyan? Kenjem magamra a salátás étlapot? Úgy döntöttem, hogy a szám már így is eléggé sajog, nem fogom még jobban kimaratni ezekkel az anyagokkal. Mivel egyszer, még régen elkövettem azt a hibát, hogy házi praktikákkal, olajokkal kentem, aminek egy maratoni, nagyjából hathetes herpesz lett az eredménye, ami ráadásul többszörösen felülfertőződött, elsősorban az olajos állagú termékek miatt, amikkel kezelni próbáltam, ezért őszintén, mindenkit óva intenék az ilyen házi kencéktől.
Vírus ellen vírusellenes szer kell, ez egészen világos. Igen ám, de a kapható készítmények, amik agyon vannak reklámozva, nemcsak a vírusellenes szert tartalmazzák (általában aciklovirt), de fehér vazelint is, amitől a krém látványosan fehéres színű és ráadásul felpuhítja a bőrt. A szám csak kivirágzik tőle, mint a liliom, ha megtrágyázzák. A régi jó szaliciles cinkpaszta ugyan elég ütős cucc, de annyira sűrű, fehér krém, hogy látványra pont olyan, mintha letojta volna a számat egy galamb. Ennek okán nem ezt választottam. Az alfa-interferont (vírusellenes szer) tartalmazó gélt vásároltam meg, ami már máskor is segített. Most sem csalódtam benne, tényleg jó kis termék és nagyjából fele annyiba kerül, mint az agyonreklámozott cuccok. Ezt használtam külsőleg.
A herpesztapasz is jól hangzik, de én még nem találkoztam olyannal, ami hosszú időn keresztül fent is maradt volna a nedves hólyagokon, ráadásul ezek hatóanyagot nem is tartalmaznak, csak elzárják a külvilágtól a hólyagokat. Persze, ahol kisgyermek van, ott talán ez a legjobb megoldás, mert így garantálható leginkább, hogy a gyerek ne érintkezzen a fertőzött területtel. Lehet gyógyszert is kapni a fertőzésre, meglehetősen húzós az ára, de akár hosszabb időn keresztül is szedhető kisebb adagban, megelőző jelleggel. Viszont elég macerás felíratni és nem biztos, hogy mindenki szedheti ezt az erős gyógyszert.
Van viszont valami, amit mindenképpen ajánlani tudok a herpeszre hajlamosaknak. Bioboltokban kapható, 1000 mg-os L-lizin nevű aminosav. 100-120 tabletta van egy dobozban, nagyjából ötezer forintos áron kapható, márkától függően. Ez az aminosav beépül azokba a kis résekbe, ahol a herpeszvírus megbújik az aktív időszakok között. Így mintegy “kiszorítja” a vírust a helyéről. Mint a cikk elején említettem, régen nagyjából havonta küszködtem a herpesszel, most viszont csak kb. évente egyszer jön ki, de csakis akkor, ha más betegségem is van, tehát immunhiányos állapotban. Ezt az eredményt a lizinnel értem el. Ehhez két kúrát csináltam végig (három hónapon keresztül naponta egy tabletta lizin, majd pár hónap szünet után megismételtem). Ha éppen aktív a herpesz, a lizin akkor is segíthet, csak napi két tablettára kell emelni az adagot. Minden stádiumban használható, de persze ez is akkor segít a legtöbbet, ha a kezdet kezdetén elkapjuk a dolgot. A lizin egyébként a nemi szervek környékén megjelenő herpesz esetében is hatásos lehet. Nekem bevált, mindenképpen kipróbálásra érdemesnek tartom, ártani nem tudunk vele. Biztos, hogy most újra végig fogok csinálni egy kúrát, hiszen évente egyszer ajánlják, én pedig annyira mámoros voltam attól, hogy használ, hogy ellazsáltam és már két éve volt az utolsó kúrám.
Ezek a fizikai segítségek, de persze nem is én lennék, ha nem vizsgálnám meg lelki oldalról is a kérdést. A herpesz szól az önértékelésről, a bűntudatról. Könnyű belecsúszni olyan gondolatokba, történetekbe, ami talán nem is rólunk szól, mégis labilis lesz az önértékelésünk, vagy éppen nem hisszük el, hogy érdemesek vagyunk a szeretetre, a megbecsülésre. Ugyanakkor, ha valamit ki kellene mondanunk, de valamiért nem tesszük meg és ezek a ki nem mondott szavak is kapcsolódnak az önértékelés, megbecsültség érzéséhez, az szintén okozhat herpeszt. Jó, ha ezeket is helyretesszük magunkban, ahogyan én is megtettem, így már azt is tudom, milyen lelki folyamatok vezettek ahhoz, hogy most ismét kiújultak a hólyagok.
Azt kívánom, hogy az ebben a cikkben olvasottak minél kevesebb embernek jelentsenek hasznos információt! De ha mégis jól jön valakinek, hát mielőbbi jobbulást kívánok!