Te mitől kapsz viszketőfrászt? Akad néhány dolog, ugye?

ápr. 21., 2016

Te mitől kapsz viszketőfrászt? Akad néhány dolog, ugye?

Beköszöntött az eperszezon, amit minden évben nagyon várok. Imádom az epret, kilószámra képes vagyok falni. Minden évben sajnálkozom, hogy csak pár hónapig élvezhetem. Szeretem turmixolva, szeretem házi fagyiként, szeretem sütikbe, és cukorral hintve is. Mostanában a cukrot felváltotta az eritrit, mert ez mégiscsak nullkalóriás, de cukor íze van. A barátnőmet vártam egy csajos pletyire szombat este, kikészítettem pezsgőt, rágcsálnivalót, magokat és epret. Mint kiderült, a sok finomság közül a pezsgőnek örült a legjobban, márpedig azért, mert szinte mindenre allergiás a felkínált rágcsák közül.

A csalánkiütést minden ötödik ember megismeri élete folyamán, többségünk mindössze egyszer-kétszer tapasztal ilyet, de van, aki elég gyakran. Ez egy bőrbetegség, orvosi elnevezése az urticaria, rendszerint egy helyen jelentkező, viszkető duzzanatok formáját öltő kiütést jelent.

A göbcsék a bőrben lévő hízósejtek hisztaminjának kibocsátásával függnek össze. A hisztamin kitágítja a bőr hajszálereit, az erek fala átjárhatóbbá válik, savónak nevezett, víztiszta folyadék szivárog ki belőlük a környező szövetekbe, és látható duzzanatot eredményez. A hisztamin kibocsátás allergiás reakció következménye.

Csalánkiütés jelentkezhet élelmiszerek elfogyasztása után, gyógyszerallergia esetén, növényekkel történő érintkezés után, napsugárzás hatására, a bőrt terhelő nyomás miatt.

Gyakori előidézői:

  • rák, csiga, kagyló, diófélék, eper, tartósítószerek
  • szalicilátok, melyek gyakoriak a fertőtlenítőszerekben, fogkrémekben, illatszerekben, üdítőitalokban
  • aszpirin, penicillin
  • rovarcsípések
  • csalán
  • virágpor, állati szőr, házi poratka
Kellemetlen tünetek, rejtélyes kialakulás

Tünetek:

A csalánkiütés jellegzetes tünetei a göbcsék. Hirtelen jelentkeznek, méretük a borsószemnyi nagyságtól egészen a több centiméteres kiterjedésig változhat.

Kezdetben göbök, szabálytalan alakúak, vörösek, később kifehérednek. A legtöbbször 36-48 óráig maradnak fenn, de nyomtalanul múlnak el.

Kialakulás okának felderítése:

Ha a csalánkiütés ritkán jelentkezik, akkor ártalmatlan, nem kell vele igazán foglalkozni, de ha elhúzódó, sokszor jelentkező, érdemes orvoshoz fordulni vele, mert belső elváltozás tünete lehet.

Kezelése:

Ha rovarcsípés vagy növény okozta a kialakulását, akkor cinkoxid és vasoxid keverékéből készült kenőcs segíthet.

Antihisztamin gyógyszerek megelőzhetik a göbök kialakulását. Ezeket szájon át kell szedni, a hisztamin kezdeti felszabadulásától nem védenek. A gyógyszer szedésének megszűnésével a göbcsék kialakulnak újra.

Súlyos estekben kortikoszteroidot írnak fel az orvosok.

A legtisztább az, ha figyelünk az életünkre, a létezésünkre, és mindenféle gyógyszerek és kenőcsök helyett kiiktatjuk az életünkből azokat a „problémákat”, melyek allergiás tüneteket okoznak. Ha ilyen egyszerű lenne… :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások